GELİNLİK KUMAŞLARI

Gelinlik modelinizin belirlenmesinin yanında kumaş seçimi de bir o kadar önemlidir. Dantel, saten, organze, tül tafta gibi onlarca alternatif vardır. Gelinliklerde en çok tercih edilen kumaşlar ve özellikleri :

 

TaftaTAFTA

"Nişanlıklarda ve gelinliklerde en çok tercih edilen kumaştır. Gelinliğin hem üst hem etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulandığı için kilolu hanımlara pek tavsiye edilmez.

OrganzeORGANZE

Yaz gelinlikleri için en ideal kumaştır. İpek organze, cam organze, kum organze gibi çeşitleri mevcutdur. Hem klasik hemde sıradışı gelinlik ve nişanlık modellerinde kullanılabilir.

Tül Üzerinde BrodeTÜL ÜZERİNDE BRODE

Tül üzerine işlenmiş motifli ince bir kumaştır. Vücut yapısı konusunda sorun yaratmayan bu kumaşı her mevsim gelinlikleri için uygundur.

SatenSATEN

Saten parlaklığı ve pürüzsüz görünümü ile geçmişten günümüze en çok tercih edilen gelinlik ve nişanlık kumaşlarındandır. Pamuk ve ipekten dokunmuş olan saten çok şık ve göz alıcı bir kumaştır. Kalitesiyle beraber fiyatı da değişkenlik gösterir. Her bütçeye uygun bir saten bulunmaktadır.

Saten DüşesSATEN DÜŞES

Satenin en çok rağbet edilen en gözde türüdür. Gelinliğe asil ve zarif bir hava katar. Çok ince ve hassas bir dokuması vardır. Gelinliğinize masumuyet ve zerafet katmak istiyorsanız uygun bir kumaştır.

ŞantukŞANTUK

Tayland ipeği, Hint ipeği yada düpon olarakda bilinmektedir. Seyrek yapıda ipek dokulu, belli belirsiz bir parlaklığa sahip bir kumaştır. Saten düşesden dahi daha hafif ve sık dokunmuştur. Bu özellik kumaşı hacimli gelinlikler için ideal bir seçenek yapar. Dikine çizgileri vardır hemen hemen her tür gelinliğe uygundur.

ŞifonŞİFON

Şeffaf ve ince yapısıyla abiyelerde olduğu kadar yaz gelinliklerinde kullanılmaktadır. Uçuşan bu kumaş romantik gelin olmak isteyenler için idealdir.

Fransız DanteliFRANSIZ DANTELİ

Piyasada çok taklitleri olsada orjinali çok pahalı bir kumaştır. Bütün dantel gelinlik modellerine uygundur.

Kordona DantelKORDONO DANTEL

Oldukça hassas bir kumaştır ve gelinliğin genelinde kullanılabilir. Yazın evlenecek olan gelin adayları için uygun bir gelinlik kumaşı çeşididir.

GüpürGÜPÜR

Gelinlik ve abiyelerde özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Sonbahar ve kış gelinlikleri için tercih edilir. Duvak kenarlarında da kullanılır.

FayFAY

Yollu ve dokulu bir gelinlik kumaşı olan bu tür, gelinliklerin ön yüzünde kullanılır. Bu gelinlik kumaşına daha çok düz kesimli gelinliklerde rastlanır.

ZiberlinZİBERLİN

Fayın daha incesi ve ipek olanıdır. Üzerinde dokular bulunur ve kulplu gelinlik modellerinde kullanılmaktadır.

İşlemeli KumaşİŞLEMELİ KUMAŞLAR

Pul, boncuk, inci ve kristal taşlarla bezenmiş kumaşlar özellikle ışık altında hoş pırıltılarıyla göz alıcı bir görünüme sahiptirler. Hazır işlenmiş kumaşlar satıldığı gibi beğendiğiniz bir motif de bir kumaş üzerine işlenebilir. Hazır kumaş tercih edilmediğinde işleme, gelinliğin maliyetini artıracaktır. Özellikle zor bir motif seçildiğinde ve savarosky gibi değerli taşlar kullanıldığında.

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!